Stoklarında geniş bir yapısal lamine ahşap ürünler yelpazesi ASMAZ Ahşap geleceğin inşaat malzemesi olarak anılan, CLT (Çapraz Lamine Ahşap) ürünleri stok listesine dahil etti.

 CLT “Çapraz Lamine Ahşap” en az üç ortogonal olarak bağlanmış tabakadan oluşturulmuş bir yapısal ahşap paneldir. Diğer bir ifadeyle uzunlamasına ve enine tabakaların laboratuvar ortamında yapısal yapıştırıcılar ile birleştirilmesi ile lamine edilmiş, çatı, zemin veya duvar uygulamaları için kullanılan istenilen kesit ve boyutta verilebilen panel şeklinde  yapısal ahşap bir malzemedir.

CLT paneller lifleri birbirine dik olarak preslenmiş ve yapısal yapıştırıcılar ile birleştirilmiş tek sayıdaki tabakadan (3, 5, 7 veya daha fazla) oluşmaktadır. Uygulamaya bağlı olarak, dış tabaka oryantasyonu değişebilir. Duvar olarak kullanılan paneller genellikle duvarın dikey yük kapasitesini en üst seviyeye çıkarmak için, yerçekimi yüklerine paralel olarak boyuna yönde olacak şekilde tasarlanmaktadır. Birbirine dik yönlerde ve üst üste birleştirilip oluşturulan çapraz lamine ahşaplar elemanların çok yönlü çalışabilme özelliği, yüksek mukavemeti ve farklı görsellik ve kalitede üretilme özellikleri dolayısıyla birçok çözümü aynı anda sunmaktadır.

Farklı kesit ve mukavemet sınıflarındaki, geniş ürün gamını barındıran stoklarıyla ihtiyaçlara hemen cevap verebilen şirket, özel malzeme gerektiren mimari projeler için, farklı kesitlerdeki ürünleri de kısa sürede temin etme garantisi sunan ASMAZ Ahşap A.Ş.’nin yapısal ahşap, yapısal lamine ahşap kirişler, yapısal lamine ahşap döşeme tabliyeleri ürün gamına stoklu olarak bulunma şansı olan CLT Çapraz lamine ahşabı da ekledi. CLT teknolojisi geleceğin en önemli inşaat malzemesi olarak kabul edilen ürünlerden bir tanesi olarak anılmaktadır.

CLT ürünler de diğer yapısal ahşap ürünler gibi bağımsız enstitüler kontrolünde alınan garanti belgeleri ve EN normlarında tüm sertifikalara sahip, mühendislik özellikleri ve mukavemet sınıfları belli ürünlerdir.

Mehmet Akif Asmaz

ASMAZ Ahşap A.Ş.’nin uzun zamandır temsilciliğini yaptığı Avusturya şirketi MOSSER ile Mart 2023’de CLT ürünler konusunda işbirliği anlaşması yapıldı.

ASMAZ Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Asmaz Şirket olarak yurt dışı iş birlikleri konusunda da önemli çalışmalar yaptıklarına vurgu yaptı ve “Avusturyalı, Mosser firmasıyla 10 yıldan uzun süredir devam eden iş birliğimizi geliştirerek, bu yıl farklı bir boyuta taşıdık. Yapısal çapraz lamine ahşap (CLT) temini konusunda önemli birlikteliğe imza attık. Bu CLT ürünlerin yurtiçi ve yurtdışında satışına da başladık” dedi. Gerçekleştirilen bu iş birliğine bağlı olarak tesislerinde hem depolama hem de üretim alanında genişlemeyi planladıklarını belirtti.

Yapısal ahşap ürünler ve CLT ürünler hakkında bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.